Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

Årets Læseinitiativpris 2014

  22. maj 2014
 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • Ny frist for indstilling til Året Læseinitiativpris: 1. juni

  Husk at man kan indstille både små og store projekter. 
  Man kan indstille lærere, klasser, skoler, kommuner men også områder uden for skolen: ungdomsuddannelse, biblioteker, førskoleområdet m.m.

  Find indstillingsskemaet på foreningens hjemmeside og se eksempler på de tidligere års vindere.

  Klik her: Indstilling til Årets Læseinitiativpris

   

  Landsforeningen af Læsepædagoger ønsker med prisen at opmuntre til iværksættelse af projekter, der kan medvirke til at bedre læsefærdigheden. Alle kan indstille, og alle projekter vedr. læsning kan blive nomineret herunder projekter fra biblioteker, børneinstitutioner, skoler, efteruddannelser m.m.

  Landsforeningen af Læsepædagoger ønsker også at formidle viden om projekterne. Derfor vil alle indstillede projekter blive omtalt på foreningens hjemmeside, og nominerede initiativtagere vil blive opfordret til at skrive en artikel om projektet i Læsepædagogen.

  Årets Læseinitiativpris på 10.000 kr. uddeles i 2014 i samarbejde med Kannike Holding A/S på Munkebjergkonferencen d. 20.-21. november 2014.