Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

Danmarks Private Skoler – grundskoler & gymnasier søger fuldmægtig med en bred vifte af kompetencer

  3. april 2019
 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • Stillingen
  Foreningen søger en ny fuldmægtig til sekretariatet, der sammen med de øvrige medarbejdere skal varetage daglig rådgivning af skolernes ledelser, administrationer og bestyrelser. Rådgivningen indeholder bl.a. spørgsmål inden for overenskomster, statslige bestemmelser og øvrig lovgivning tilknyttet sektoren. Arbejdet byder på en stor kontaktflade til medlemmer og kan også indebære konflikthåndtering. Den nye medarbejder kommer desuden til at deltage i foreningens kursusvirksomhed, arrangementer mv., hvilket indebærer oplæg for foreningens forskellige målgrupper.

  Derfor har vores nye medarbejder:

  • en akademisk uddannelsesbaggrund
  • stærke analytiske evner
  • gode evner for sparring og rådgivning
  • gode forudsætninger for formidling af komplekse emner
  • sikre kommunikative evner i skrift og tale
  • relationelle evner og tillidsvækkende egenskaber
  • mod på at være midtpunkt blandt mange mennesker

  Send din ansøgning til senest den 6. maj 2019. Første samtalerunde forventes afholdt i uge 21 og 22. Afsluttende samtaler i uge 23.

   

  Danmarks Private Skoler – grundskoler & gymnasier søger fuldmægtig med en bred vifte af kompetencer

  Se hele jobbeskrivelsen her