Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

Skal jeres skole sætte aftryk på foreningens årsberetning og grafiske profil?

  23. april 2019
 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • Danmarks Private Skolers årsberetninger har de seneste par år, på billedsiden, taget udgangspunkt i genkendelige objekter fra skolehverdagen. Foreningen har desuden arbejdet med ”den røde tråd” som symbol på det, der skaber sammenhæng og binder de private skoler sammen:

  Den røde tråd er friheden, den røde tråd er værdierne, den røde tråd er historien, rødderne og traditionen. Den røde tråd er os – tilsammen - Danmarks Private Skoler.

  Foreningen finder det meningsfuldt at præsentere billeder fra mange medlemsskoler i årsberetningen og i foreningens øvrige grafiske profil.

  Vi beder derfor medlemsskolerne om hjælp til at foranstalte, at klasser eller grupper af elever løser en kreativ fotoopgave.  Alle fotos kan tages med smartphones.

  Kreativ elevopgave: Skolen i rødt

  Lad eleverne gå på jagt efter røde motiver i deres skolehverdag.

  Eleverne skal fotografere, hvad de kan finde af røde motiver. Det kan være alt lige fra hæfter, bøger, tuscher og tegnestifter - eller et æble i madpakken. Det kan være ting i klasselokalet, i faglokaler eller i skolegården; skilte, bolde, klatrestativer. Det kan være noget på eleverne selv; hårelastikker, sko eller lignende. Her er eksempler:

  Vigtige informationer!

  • Vi beder jer sende en tilkendegivelse om deltagelse i projektet til senest d. 1. juni 2019. I mailen bedes fremgå kontaktoplysninger på den, der er skolens tovholder på aktiviteten.
  • Billederne sendes i en samlet fil til senest mandag d. 10. juni 2019.
  • Billederne kan tages med smartphones.
  • For at billedet er brugbart, og den røde farve kan træde frem, skal det røde motiv fylde mindst ¼ af billedfladen.
  • For at billeder, hvor personer optræder, kan bruges, er det vigtigt, at det er en detalje på personen, så personen ikke kan genkendes.
  • Hvis eleverne tager genkendelige billeder af sig selv, og skolen vælger at sende disse til foreningen, skal skolen have samtykke til, at Danmarks Private Skoler må bruge billederne i publikationer, presserum, hjemmeside og på sociale medier.
  • Vi bliver glade for så mange motiver, vi overhovedet kan få, men vi kan ikke love, at alle vil blive brugt i årsberetningen 2019.
  • Vi har ikke mulighed for at holde styr på, hvem der har taget hvilke billeder. Billederne vil indgå i en fælles pulje af motiver fra de private skolers hverdag. De vil blive brugt i årsberetningen og som en del af foreningens fotomateriale til publikationer, på hjemmeside, presserum, sociale medier m.v.

  Kreativ elevopgave: Skolen i rødt

  Lad eleverne gå på jagt efter røde motiver i deres skolehverdag.